Zaburzenia hormonalne

Hormony wywierają duży wpływ na nasze samopoczucie i poziom energii. W naszej krwi krąży ich mnóstwo. Mają one wpływ na większość funkcji naszego organizmu: sen, trawienie, samopoczucie, zmęczenie oraz wiele innych. Często zdarza się, że zbyt duża ilość jednego hormonu powoduje wytrącenie organizmu z równowagi. Zaplanowana aktywność fizyczna w naturalny sposób reguluje pracę hormonów i pomaga utrzymać ich odpowiedni poziom.

Podczas ruchu wydzielane są tak zwane hormony szczęścia – endorfiny. Już po 30 minutach aktywności fizycznej wprawiają nas one w doskonały nastrój oraz uśmierzają ból. Po zakończeniu treningu czujemy się wyjątkowo dobrze: dopisuje nam humor oraz mamy więcej energii. Ważnym hormonem, na który wpływa ruch, jest także estrogen. To hormon szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ podczas menopauzy jego ilość znacznie się zmniejsza. Kobiece kości są wtedy szczególnie narażone na złamania, a ryzyko nowotworu zwiększa się. Dlatego aktywność jest im szczególnie wskazana.

PAMIĘTAJ!!!

Nieregularne cykle miesiączkowe, “burza hormonalna”, planowanie ciązy, ciąża, czas po ciązy, menopauza, niskie libido, nadczynnośći i niedoczyność tarczycy to tylko nieliczne zaburzenia hormonalne dla których regularna aktywność fizyczna ma niebagatelne znaczenie. Istotną sprawą przy zaburzeniach hormonalnych jest indywidualne zaplanowanie aktywności fizycznej. Jej rodzaj, nadmiar, intensywność mogą mieć wpływ pozytywny jak i negatywny. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem regularnego wysiłku ficzycznego należy skonsultować się z lekarzem specjalistą (endokrynologiem, ginekologiem), który w zależności od schorzenia dobierze terapię pozwalającą przywrócić fizjologiczne wartości hormonów.
 
OGÓLNE ZASADY TRENINGU  I DIETY PRZY ZABURZENIACH HORMONALNYCH
 
Kluczem do właściwego funkcjonowania hormonów w naszym organiźmie jest znalezienie złotego środka. Mądry trening, właściwa dieta i wsłuchanie się w swój organizm pozwolą na osiąganie dobrych rezultatów i zachowanie pełnego zdrowia. Świadomość wpływu hormonów na wysiłek fizyczny pozwala na szybkie reagowanie w przypadku niepokojących zmian i szukanie drogi do powrotu równowagi. Taka wiedza przyda się każdemu, zwłaszcza aktywnie uprawiającym sport:

  • Trenuj mniej, a mądrzej - zmniejszenie częstotliwości treningów nie zawsze oznacza obniżenie sprawności. Zwłaszcza trening o wysokiej intensywności powinien być ograniczony do 2 – 3 sesji w tygodniu. W swoich treningach postaw więc na jakość, nie na ilość.

  • Odpoczywaj właściwie - najważniejszym czynnikiem w tej dziedzinie wydaje się być zdrowy sen. Zadbaj o odpowiednią jego długość i jakość. Zaburzenia snu mogą również wynikać z przetrenowania – patrz pkt.1.

  • Spróbuj czegoś innego - zamiana jednego z intensywnych treningów na coś, czego nigdy wcześniej nie próbowałeś, może pomóc przełamać rutynę i zrelaksować się. Kolejny ciężki trening zamiast zbliżyć do upragnionej sylwetki i poprawy rezultatów, może prowadzić jedynie do nadmiernego obciążenia organizmu, wzrostu poziomu kortyzolu, i paradoksalnie zwiększenia masy ciała. Regularny trening jogi lub stretchingu może skutecznie obniżyć poziom kortyzolu i pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów.

  • Wrzuć węglowodany na ruszt - zmniejszenie ilości węglowodanów jest popularną drogą do zrzucenia zbędnych kilogramów. Rzeczywiście ich ograniczenie często skutkuje utratą masy ciała. Jednak w połączeniu z intensywnym treningiem unikanie węglowodanów wydaje się marnym pomysłem, czego mam nadzieję dowiodłem w tekście powyżej. Jeśli więc regularnie wykonujesz ćwiczenia o dużej intensywności i chcesz uniknąć problemów z przetrenowaniem, nie omijaj w swojej diecie węglowodanów, zwłaszcza w czasie okołotreningowym.

 

RODZAJE ĆWICZEŃ

Osoby chore np. na niedoczynność tarczy cierpią na przewlekłe zmęczenie. Mimo braku chęci i energii do ćwiczeń, spróbuj zadbać o swoje zdrowie i przyszłość. Wystarczy 40 minut wysiłku, kilka razy w tygodniu, aby czuć się lepiej.

Ćwiczenia tlenowe
Pozwalają na szybkie pozbycie sie tkanki tłuszczowej i zapewniają optymalną kontrolę metaboliczną. Dwadzieścia minut treningu ze zmieniającym się obciążeniem, który będzie wchodził w zakres maksymalnego wysiłku, na pewno będzie męczący. Jednak jest to najlepszy sposób na spalenie tkanki tłuszczowej.

 
Ćwiczenia siłowe
Wzmagają metabolizm i pozwalają rozbudować masę mięśniową. Jest to szczególnie wskazane u chorych na niedoczynność tarczycy. Aby osiągnąć wygląd sprzed choroby nie wystarczą same leki - musisz zwrócić uwagę na optymalny zestaw ćwiczeń! Ćwicz przysiady, pompki i trenuj z obciążeniem, najlepiej (przynajmniej na początku) pod okiem fachowca.

Ćwiczenia oddechowe i rozciągające.
Zniwelują bóle mięśniowe. Nauka prawidłowego oddychania wpłynie korzystnie na tarczycę, która znajduje się blisko tchawicy i może na nią uciskać. Wybierz ulubiony zestaw ćwiczeń - z elementami stretchingu czy jogi i stosuj je każdego dnia uzupełniając nimi Twój zestaw ćwiczeń.


Więcej ...

ZAMÓW PROGRAM INDYWIDUALNY,
DOSTOSOWANY DO TWOICH POTRZEB.